Cholera

Jest ostrą bakteryjną chorobą jelit wywoływaną przez przecinkowca cholery (Vibrio cholerae). Zwykle ma łagodny przebieg, ale zdarza się postać ciężka.


Jej objawami są :
- obfita, wodnista biegunka
- wymioty
- kurcze nóg


Wodnista biegunka prowadzi do szybkiej utraty płynów i soli. W rezultacie dochodzi do odwodnienia organizmu i wstrząsu.

 

Cholerą można się zarazić, spożywając pokarm lub pijąc wodę zanieczyszczoną odchodami lub wymiocinami osób zarażonych, lub jedząc surowe skorupiaki z wód zakażonych przecinkowcem cholery. Chroba nie przenosi się przez przypadkowy kontakt z osobą zarażoną.

 

Epidemie cholery wybuchają na terenach pozbawionych sprawnie działających systemów oczyszczania ścieków i uzdatniania wody.

 

Leczeniem cholery zajmują się lekarze specjalności: choroby zakaźne.
 

2011-02-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu