Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Na nietrzymanie moczu w Polsce cierpi ok. 3 miliony kobiet, ale tylko co dziesiąta zgłasza się z tym problemem do lekarza, uznając problem za wstydliwy lub za normalny proces starzenia się.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje nietrzymanie moczu za szeroko rozpowszechnioną, ogólnospołeczną chorobę, z którą na świecie zmaga się, co 3 kobieta. Problem występuje u 30% kobiet przed okresem przekwitania, i u 60% po tym okresie. Coraz częściej dotyka kobiety aktywne zawodowo i nasila się wraz z wiekiem.  (Tymczasem można go leczyć.


Czynnikami przyczyniającymi się do rozwoju choroby są dwa rodzaje zmian:

Zmiany o charakterze przejściowym:

- infekcje układu moczowego
- zaparcia
- działania uboczne leków
- otyłość

Zmiany z przyczyn trwałych:

- osłabienie mięśni ścian pęcherza
- osłabienie mięśni wspomagających wydalanie moczu
- zaburzenia statyki narządu rodnego (zwykle na skutek porodów naturalnych)
- zaburzenia neurologiczne np. neuropatie cukrzycowe lub choroba Parkinsona
- nadreaktywność wypieracza pęcherza moczowego

Zawsze w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu należy zwrócić się do lekarza rodzinnego lub ginekologa w celu ustalenia przyczyny dolegliwości i podjęcia leczenia.


Leczenie jest różne – można poddać się operacji, można też stosować specjalne krążki dopochwowe.  Jest to indywidualna sprawa. W leczeniu najważniejsze są przyczyny tzn. czy jest to spowodowane np. wypadaniem narządu rodnego, czy raczej osłabieniem mięśni miednicy.

 

Kolejny minus – nie ma 100% gwarancji na wyleczenie – nawet operacje nie zawsze są w  skuteczne. W USA dla pań cierpiących na tę dolegliwość sprzedawane są specjalne wkładki higieniczne pochłaniające niekontrolowany mocz.

 

Czytaj więcej: Nie trzyma moczu i nie wstydzi się

2011-01-10


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu