Strach przed porodem

Psychiczne predyspozycje w pewnych przypadkach mogą być uzasadnionym wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak nadużyciem byłoby stwierdzenie, że to strach przed porodem naturalnym sprawia, że coraz więcej dzieci przychodzi na świat w ten właśnie sposób.

W prywatnych klinikach położniczych, również w Polsce, w ten sposób rodzi się 80 – 90 % dzieci. Ale, gdy przyjrzymy się ogólnej liczbie wykonywanych cesarskich cięć, okaże się że cięcia z wyboru stanowią nieduży procent. A więc wbrew nośnym medialnie opiniom, cięcie wykonywane bez wskazań medycznych, to tylko jedna z przyczyn odpowiedzialnych za wzrost cesarskich cięć.

Więcej cięć profilaktycznych

Trzeba pamiętać, że cesarskie cięcie wprowadzono jako interwencję medyczną ratującą życie i zdrowie matki i dziecka. Lekarze tłumaczą, że w ciągu ostatnich lat zwiększyła się liczba ciąż, które profilaktycznie rozwiązywane są za pomocą cesarskiego ciecia. Mamy więcej porodów „trudnych”, które ulegają medykalizacji, czyli stosowaniu interwencji medycznych. Takie częste interwencje to indukcja porodu (sztuczne wywołanie skurczy) oraz wspomaganie sztuczną oksytocyną. Niepożądanym efektem, który może wówczas wystąpić jest wahanie tętna płodu. Jednocześnie jest to bardzo częsty imperatyw do wykonania nagłego, nieplanowego cesarskiego cięcia.

Zmiany we wskazaniach medycznych

Wokół cesarskiego cięcia narosło wiele niedomówień, co związane jest głównie ze zmieniającymi się wskazaniami medycznymi sugerującymi ten rodzaj rozwiązania porodu. Największe zmiany jakie zaszły we wskazaniach w ostatnich latach to możliwość rodzenia drugiego dziecka siłami natury, w przypadku gdy pierwszy poród odbył się przez CC. Według badań w ok. 80% takich przypadków możliwy jest poród naturalny. Inne wskazanie, które nie jest już bezwzględnie obowiązujące to wskazanie okulistyczne. Do tej pory uważano, iż wysoka krótkowzroczność jednoznacznie wiąże się z koniecznością cięcia i zalecenie takie wystawiał okulista. Obecnie wskazaniem do cięcia jest zły stan siatkówki oka, a ostateczną decyzję podejmuje lekarz prowadzący ciąże wspólnie z przyszłą mamą.

Co zrobić z blizną po cesarskim cięciu?

Większość Polek niestety nie ma właściwych informacji na temat pielęgnacji blizny, która pozostaje po cesarskim cięciu już do końca życia. Blizna jest pozioma i ma ok. 15 cm długości. Przeciętnie pielęgnacja blizny kończy się z momentem zagojenia, czyli trwa 2 – 4 tygodnie. Tym samym kobiety rezygnują z możliwości wpływania na jej wygląd. Blizna choć nie zginie zupełnie, może być gładka, jasna i mniej widoczna dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Sprzyja temu stosowanie nowoczesnych preparatów przyśpieszających gojenie blizn, wyprodukowanych z silikonu np. silikonowe plastry na blizny Sutricon. To również sposób na zapobieganie patologicznemu bliznowaceniu. Skuteczna terapia plastrami na blizny wynosi 2 – 4 miesiące.
 

2012-01-04


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu