Sterylizacja w Polsce nie jest zabroniona

Osoba, która zgodnie ze swoją wolą poddaje się sterylizacji antykoncepcyjnej nie może być traktowana jak przestępca.

Powszechnie uważa się, że sterylizacja w Polsce jest zakazana. W praktyce nie istnieje żaden przepis odnoszący się do dobrowolnej sterylizacji wykonywanej w celach antykoncepcji.

Jest  to trwała metoda zapobiegania ciąży, wybierana przez osoby, które już nie chcą lub nie mogą mieć dzieci. Według statystyk jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych na świecie. Sterylizacja dostępna na życzenie jest legalna w Czechach, Belgii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Turcji.

U mężczyzn - wazektomia
U mężczyzn zabieg ubezpłodnienia nazywany jest wazektomią. Polega na podwiązaniu nasieniowodów, dzięki małemu nacięciu moszny.  Nie jest skomplikowany, trwa ok. 20 minut i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Metoda ta może zawieść jednego na 3000 mężczyzn, bo tyle wynosi ryzyko antykoncepcyjnej nieskuteczności zabiegu.

Zabieg nie wpływa na jakość stosunku seksualnego, nie wiąże się z usunięciem narządów płciowych. Organizm nadal produkuje plemniki, jednak nie są one transportowane i podczas wytrysku, sperma już ich nie zawiera. Sterylizacja męska rozumiana jako usunięcie narządów płciowych stosowana jest najczęściej z powodów onkologicznych.

U kobiet - laparoskopia
W przypadku kobiet stosuje się laparoskopową koagulację jajowodu. Polega na podwiązaniu jajowodów metodą laparoskopii (nacięcie w znieczuleniu okolic pępka i wprowadzenie klipsów, zaciskanych na jajowodach). Uniemożliwia to transport komórki jajowej do macicy oraz przedostawanie się plemników do jajowodu. Po kilku godzinach pacjentka może iść do domu. Zabieg nie powoduje zmian hormonalnych i nie obniża popędu płciowego. W pierwszym roku po ubezpłodnieniu metoda ta może zawieść w 5 przypadkach na 1000 kobiet.

Polacy jeżdżą do zagranicznych klinik
Z informacji Federacji na  Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wynika, że  mężczyźni, zainteresowani tą formą antykoncepcji, szukają rozwiązań na własną rękę. Najczęściej udają się w tym celu do klinik zachodnich. Lekarze polscy odmawiają wykonania wazektomii najczęściej uważając ją za czyn zakazany przez prawo.

Kontrowersje wokół stanu prawnego powodują, że sterylizacja na życzenie traktowana jako trwała metoda zapobiegania ciąży, nie jest dostępna także dla kobiet, nawet ze względów medycznych.

De facto w polskim prawie nie ma regulacji, która wprost odnosi się do zabiegów sterylizacji antykoncepcyjnej. Wymieniona jest ona jedynie w kodeksie karnym i przepis ten odnosi się do sytuacji, w której poszkodowana osoba stała się ofiarą przemocy.  Ten przepis błędnie przywołuje się w sytuacji, kiedy pacjent chce dobrowolnie poddać się tej metodzie antykoncepcyjnej.

Tymczasem, zgodnie z prawami człowieka, świadoma i dobrowolna rezygnacja z własnej płodności jest podstawowym prawem człowieka.

2011-03-31


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu