Seks oralny i nowotwory

Naukowcy podejrzewają związek między zwiększonym zachorowaniem na raka jamy ustnej i gardła, a powszechnością seksu oralnego.

Ponad połowa zachorowań na nowotwory w obrębie krtani i głowy jest obecnie związana z występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. To wirus dobrze znany lekarzom, odpowiada m.in. za raka szyjki macicy. Występuje w ponad 100 odmianach, z czego 40 przenoszonych jest drogą płciową, także przez głęboki pocałunek i seks oralny.

HPV jest powszechnie występującym wirusem, ale w 80 – 90 % zakażeń organizm pozbywa się go sam w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy. Jednak u tych osób, które nie pozbyły się wirusa samoistnie, przechodzi on w formę przewlekłą, powodując m.in. raka szyjki macicy i inne rzadziej występujące nowotwory w obrębie jamy ustnej i gardła.

Od lat 70 tych lekarze na całym świecie obserwują wzrost zachorowań na raka jamy ustnej i gardła. Jako jeden z głównym powodów coraz częściej wymieniają rosnącą popularność praktyk seksualnych, które nie były popularne wśród poprzednich pokoleń.

W ciągu ostatniej dekady naukowcy przeprowadzili wiele badań na ten temat. W angielskim czasopiśmie medycznym „New England Journal of Medicine” brytyjscy badacze opisali badania przeprowadzone wśród młodych osób. Byli to pacjenci cierpiący na nowotwory w obrębie szyi lub głowy ze stwierdzoną infekcję wirusem HPV. W ankiecie większość z nich przyznała się do stosunków oralnych.

W badaniu opublikowanym w ubiegłym roku, szwedzcy naukowcy stwierdzili wprost, że wzrost raka płaskonabłonkowego jamy ustnej i gardła w wielu krajach jest spowodowany powolną epidemią wywołaną zakażeniem HPV.

W USA lekarze przestrzegają młode osoby, że to nie picie i palenie jest główną przyczyną tego typu nowotworów. Jednocześnie przyznają, że rak gardła spowodowany przez HPV, nawet jeśli jest wykryty w zaawansowanym stanie, jest łatwiejszy do wyleczenia niż rak u palaczy.

Zakażenia HPV często nie dają żadnych objawów. Osoby, z grup ryzyka, czyli m.in. te, które mają wielu partnerów seksualnych, powinny profilaktycznie przebadać się na wystąpienie tego wirusa. Obecnie najbardziej miarodajne są badania genetyczne.

2011-02-23


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu