Po co nam zdrowe włosy na głowie?

Włosy są istotnym atrybutem ludzkiego wyglądu i atrakcyjności. Ich kondycja ma duży wpływ na to, jak człowiek jest odbierany przez otoczenie. Mogą zatem poprawić lub zniszczyć wrażenie wywierane przez nas na innych.

Włos to nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka. Włosy współczesnemu człowiekowi nie są potrzebne. Pełnią one jeszcze niewielką funkcję w przypadku brwi i rzęs, które chronią nasze gałki oczne przed potem, wodą i pyłkami. Bo włosy pełniły kiedyś rolę termoregulacyjną i ochronną. Człowiek jednak zadbał o swoją termoregulację poprzez ubranie i mieszkanie, więc nasze włosy mają symboliczne znaczenie termoregulacyjne.
 
Włosy wcale nie są proste! To dość skomplikowane twory. Podstawowym składnikiem każdego włosa na naszej głowie jest keratyna. W pigmencie włosa znajduje się barwnik zwany melaniną. To dzięki niemu włosy mają określony kolor. Ponadto w składzie włosa znajdziesz m.in. tłuszcze oraz związki mineralne. 
 
Ale po co tak skomplikowany twór zdobi nasze ciało? Głównym zadaniem włosów na głowie jest ochrona przed chłodem i promieniowaniem UV. Obecnie jednak może się wydawać, że pełnią one przede wszystkim funkcję ozdobną. Znajdują się w najbardziej widocznym miejscu, w znacznym stopniu skupiając na sobie uwagę innych osób. Są jednym z najważniejszych elementów wizerunku. Od nich zależy, jak człowiek jest postrzegany przez otoczenie. Stąd też ważna jest kondycja naszych włosów na głowie.
 
Zdrowe włosy są błyszczące, gładkie, miękkie i mocne. Kiedy tylko ulegną uszkodzeniu, tracą swoje naturalne warstwy ochronne. Stają się szorstkie, łamliwe, wypadają i rozdwajają się. Coraz trudniej uformować z nich zadowalającą fryzurę. Wyglądają niedbale i mogą świadczyć o braku schludności u ich właściciela. Natomiast zadbane są jego wizytówką. Nie tylko pięknie się prezentują, ale są też przyjemne w dotyku. Świadczą również o ogólnej równowadze w organizmie. To niewątpliwie sprawia, że osoby mające zdrowe włosy na głowie są postrzegane jako bardziej atrakcyjne. 
 
Stan naszych włosów jest zależny od wielu czynników. Będzie to nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne, ale również zdrowie fizyczne. Włosy mogą się niszczyć pod wpływem temperatury. Włosy nie lubią lata. Jak się okazuje, chwile spędzone na słońcu nie służą tak dobrze naszym włosom, jak nam. Latem włosy lepiej spinać, żeby jak najmniejsza powierzchnia naszych włosów była narażona na działanie promieni słonecznych. Bardzo źle działa też na włosy słona, morska woda. Więc włosy i wakacje to bardzo niebezpieczny temat! Z kolei mróz powoduje nadmierne przetłuszczanie włosów, rozdwojenie ich końcówek i osłabienie cebulki.
 
Rozwiejmy jednak więcej mitów o włosach. Szampon ma za zadanie oczyścić naszą skórę, a nie odżywić włosy. Przy myciu głowy należy też pamiętać, że nie można wylewać szamponu bezpośrednio na włosy. Skondensowane w szamponie substancje mogą zarówno powodować podrażnienie skóry głowy oraz niszczyć nasze włosy. W czasie mycia włosów nie wolno używać gorącej wody, ponieważ pobudza ona do pracy gruczoły łojowe. W ten sposób przyspiesza się wydzielanie łoju i przetłuszczanie się włosów.

Naturalne, stosowane od wieków metody mogą włosom pomóc. Co może pomóc naszym włosom? Kompres kokosowy nadaje włosom odpowiedniego połysku. Podobnie działa maseczka z awokado nałożona na włosy. Z kolei na lepszy porost  naszych włosów dobrze wpłynie stosowanie płynu z rozmarynu. Włosy mogą się stać bardziej puszyste po zastosowaniu na nich naparu z korzenia mydlnicy lekarskiej.
 
Po co jednak to wszystko? Przecież włosy nie są nam potrzebne! Jak powszechnie wiadomo, atrakcyjny wygląd ma ogromny wpływ na relacje z innymi ludźmi. Wpływa też na przypisywane człowiekowi cechy charakteru. Ludzie już będąc dziećmi są uczeni, że piękne znaczy dobre. Nawet w bajkach pozytywne postaci odznaczają się niezwykłą urodą. Stąd też bierze się zapewne skłonność do przypisywania atrakcyjnym osobom pożądanych cech oraz naturalna chęć podobania się innym, zwłaszcza płci przeciwnej. Atrakcyjny wygląd w dużym stopniu pomaga zdobyć sympatię innych ludzi. Ułatwia zatem nawiązywanie kontaktów, pomaga w znalezieniu partnera. 
 
Osoby atrakcyjne, zadbane są także bardziej z siebie zadowolone. Mają wyższą samoocenę, a tym samym lepsze samopoczucie. Wyższy poziom samoakceptacji skutkuje większą pewnością siebie, co przyczynia się do odnoszenia większych sukcesów osobistych i zawodowych. Zdrowe włosy nie gwarantują atrakcyjności, ale niewątpliwie bardzo ją wzmacniają.

2013-06-30


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu