Nowa metoda leczenia raka prostaty

Istnieje wiele dostępnych metod leczenia raka prostaty - od leczenia chirurgicznego przez leczenie hormonalne po chemioterapię. Najnowsza metoda polega na użyciu ultradźwięków, takich samych jak w aparatach ultrasonograficznych USG.

Rak stercza, czyli rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Zajmuje on trzecią pozycję wśród umieralności (po raku płuc i raku żołądka), a czwartą wśród zachorowalności mężczyzn na nowotwory. Rocznie to około 7 000 przypadków w Polsce.

 

Dostępne metody leczenia raka prostaty, to m.in.:

  • leczenie chirurgiczne (np. prostatektomia, czyli operacyjne usunięcie stercza)
  • radioterapia,
  • terapia hormonalna
  • chemioterapia.

Niestety metody te wiążą się z dużym ryzykiem powikłań, są wysoce inwazyjne, a w przypadku ich niepowodzenia, żadnej z nich nie można powtarzać.

Niszczenie guza przy pomocy metody HIFU

Metoda Ablatherm® HIFU polega na użyciu ultradźwięków (takich samych jak w aparatach ultrasonograficznych USG) do niszczenia tkanek nowotworowych w gruczole krokowym. Wykorzystuje ona zasadę skupiania wiązek ultradźwięków do osiągnięcia w określonym miejscu wysokiej energii i temperatury, co prowadzi do zniszczenia guza.
Zabieg metodą HIFU trwa od 90 minut do dwóch godzin. Jest wykonywany w ramach krótkiego pobytu w szpitalu. Jest to nieinwazyjne leczenie i nie wymaga operacji chirurgicznej, ani wykorzystywania promieniowania.

 

Metoda HIFU jest stosowana z powodzeniem do leczenia raka prostaty w ponad 300 ośrodkach na całym świecie. Niegdyś uznawana za eksperymentalną, zdobyła obecnie uznanie Towarzystw Urologicznych. W sumie wykonano już ponad 30 tys. zabiegów metodą HIFU, co potwierdza jej skuteczność. Wyniki odległe, 5-cio i 7-mio letnie pokazują wysoki odsetek wyleczeń (83-87%), niski poziom powikłań oraz zachowanie dotychczasowej jakości życia.

Niskie narażenie na efekty uboczne

Olbrzymią zaletą technologii HIFU jest niskie narażenie pacjenta na efekty uboczne, jak również możliwość powtórzenia zabiegu w przypadku nawrotu choroby. Zabieg HIFU jest minimalnie inwazyjny i pacjent następnego dnia może już być wypisany do domu i bardzo szybko powrócić do normalnego trybu życia.

 

Pierwszym ośrodkiem w Polsce oferującym leczenie raka prostaty metodą HIFU jest HIFU Clinic mieszcząca się w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy.
 

2011-11-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu