Mity na temat chorób płciowych

Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć, by się ich ustrzec.

Najbardziej narażone na choroby przenoszone drogą kontaktów seksualnych są osoby między 15 – 24 rokiem życia, mające kilku partnerów i mieszkające w dużym mieście.

1. Nie tylko przez stosunek. Rzeżączka, chlamydia, opryszczka, HIV to nie brzmi przyjemnie, ale musisz wiedzieć, że te choroby nie należą do rzadkich. Do zakażenia może dojść podczas stosunku (waginalnego, analnego i oralnego), który odbywa się bez zabezpieczenia. Zarazić można się także w wyniku innych kontaktów seksualnych, w których mamy kontakt z zakażoną krwią, płynem ustrojowym czy błoną śluzową. Do zakażenia dochodzi m.in. poprzez ranki, małe zadrapania czy zmiany na skórze.

2. Mycie to nie ochrona. Mycie przed i po stosunku nie jest żadnym środkiem zapobiegawczym. Myjąc się zbyt dokładnie lub przy użyciu nieodpowiednich środków kobieta może usunąć naturalną wydzielinę z pochwy, która chroni przed infekcjami. Myjąc się po seksie może głębiej wprowadzić bakterie.

Natomiast mężczyźni powinni zawsze pamiętać o tym, by umyć członka po seksie analnym zanim dojdzie do innych kontaktów.

3. Seks oralny nie jest bezpieczny. Podczas seksu oralnego także dochodzi do wymiany płynów ustrojowych, m.in. można zarazić się chlamydią. Dlatego są różne rozwiązania; w krajach skandynawskich można kupić specjalne jednorazowe chusteczki do seksu oralnego, inni używają diafragmy dentystycznej (lateksu), można też posłużyć się folią lub prezerwatywą.

4. Można się zarazić używając wspólnie gadżetów seksualnych.
Choroby płciowe rzadko przenoszą się przez przedmioty, jeśli jednak np. na wibratorze znajdzie się zainfekowany płyn ustrojowy, który dostanie się do Twojego organizmu, zakażenie gotowe. Najlepiej, więc nie używać ich wspólnie z innymi osobami i po każdym użyciu dezynfekować, np. moczyć w wodzie utlenionej przez ok. 15 minut.

5. Nie wolno lekceważyć zakażenia. Jeżeli istnieje ryzyko, że Ty lub partner jesteście zarażeni należy jak najszybciej udać się do lekarza. Do zarażenia chorobą mogło dojść nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych objawów, możesz za to być nosicielem choroby i zarażać innych. Jeśli lekarz potwierdził, że jesteś chory, powinieneś powiadomić o tym wszystkie osoby, z którymi w ostatnim czasie miałeś kontakty seksualne. Można to zrobić anonimowo. Dopóki choroba nie zostanie wyleczona trzeba zupełnie zrezygnować ze współżycia.

Źródło: „Nasze ciała, nasze życie” Fundacja Współpracy Kobiet Neww - Polska

2011-02-02


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu