Miesiączka musi boleć

Takie twierdzenie to archaizm, gdyż intensywny ból podczas miesiączki może oznaczać poważne schorzenie – endometriozę.

Na temat menstruacji funkcjonuje wiele mitów. Jednym z nich jest opinia, że podczas tych dni kobiety muszą swoje przecierpieć. Tymczasem przeciągły ból, nie związany z kurczami macicy, który uniemożliwia funkcjonowanie może być pierwszą oznaką endometriozy.


Zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, ednometrioza oznacza rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obrębem. Komórki endometrium tworzą swoje wszczepy poza macicą, najczęściej wewnątrz jamy otrzewnej obejmując: jajniki, jajowody, wiązadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną powierzchnię macicy i pęcherz moczowy.

 

Nie ignoruj bólu
Ból podstawowy objaw tej choroby. Towarzyszyć mu mogą:
- biegunka,
- zaparcia
-wzdęcia brzucha
- obfite lub nieregularne krwawienia
- uczucie zmęczenia.


Kobiety cierpiące na to schorzenie mogą także odczuwać ból podczas stosunku, a nawet podczas wypróżniania.

 

Endometrioza sprzyja niepłodności
Ok. 1/3 kobiet z endometriozą jest niepłodnych, co wynika najczęściej z rozwoju choroby i zbyt długiego diagnozowania. Choć średnio schorzenie dotyka 15% miesiączkujących kobiet, wiedza na jego temat jest mała zarówno wśród kobiet jak i lekarzy. Zanim pacjentka będzie miała postawioną prawidłową diagnozę mija średnio 7 lat, które spędza na wędrówkach po gabinetach różnych specjalistów, od gastrologów i urologów po psychiatrów.


Zdaniem prof. Włodzimierza Baranowskiego z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie kobieta jest w stanie sama rozpoznać tę chorobę, jeśli ma o niej podstawowe informacje. Na stronie endometrioza.aid.pl znajduje się kwestionariusz, który można wypełnić, a potem w razie niepokojących wyników zanieść do lekarza. 


Ze względu na swój zasięg choroba jest uznawana za społeczną. Co więcej, według danych Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza co dziesiąta chora na endometriozę rozstała się z partnerem z tego powodu.

2011-03-07


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu