Lek na uzależnienie

Obecny model leczenia choroby alkoholowej skonstruowany jest bardzo konfrontacyjnie. Założeniem terapii jest bowiem uzyskanie i utrzymanie całkowitej abstynencji. Skuteczność jest jednak niska. Łamiąc abstynencję, chory skazuje się często na przerwanie leczenia. Większość ośrodków terapeutycznych całkowicie zrywa kontrakty terapeutyczne z osobami, które nie utrzymują całkowitej abstynencji. Dlatego od lat rozwija się i zyskuje popularność model leczenia oparty na redukcji szkód wynikłych z uzależnienia. 

Walka z uzależnieniem fizjologicznym jest dość łatwa przy obecnym stanie wiedzy medycznej. W tym celu często stosuje się środki pomocnicze na czas kuracji i powoli się zmniejsza dawkę substancji. Uzależnienie toczy się jednak również w mózgu, a tam zmiany wywołane uzależnieniem bywają dużo trwalsze - zobacz Co to jest uzależnienie od alkoholu? - Pij Mniej.

Okazuje się jednak, że leczenie zmian zachodzących w mózgu również może odbywać się farmakologicznie. Komisja Europejska 25 lutego 2013 wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie całej Unii Europejskiej preparatu Selincro.

 

Czym jest Selincro? Lek może być zastosowany jako pomoc w zmniejszeniu spożycia alkoholu u osób dorosłych uzależnionych od alkoholu, czyli spożywających ponad 60 g - w przypadku mężczyzn - lub ponad 40 g - w przypadku kobiet - alkoholu na dobę.

Czyżby była to farmakologiczna odpowiedź na potrzeby pacjentów uzależnionych od alkoholu? Leczenie uzależnień jest na tyle trudną dziedziną, że rynek medyczny z ciekawością przygląda się kolejnym próbom powstrzymania alkoholizmu.

Lek Selincro uzyskał rejestrację do stosowania u pacjentów uzależnionych od alkoholu w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu etylowego. Według zaleceń znajdujących się na ulotce dolekowej, Selincro należy stosować tylko z jednoczesnym wsparciem psychologiczno-społecznym oraz wyłącznie u osób, które nie wykazują fizycznych objawów odstawienia i nie wymagają natychmiastowej detoksykacji.

Jak działa Selincro? Substancja czynna znajdująca się w leku Selincro, nalmefen, przyłącza się do określonych receptorów opioidowych w mózgu. Od dawna wiadomo, że receptory opioidowe odgrywają ważną rolę w procesie uzależnienia organizmu. Selincro modyfikując je pomaga zmniejszyć potrzebę picia.

 

Lek w pełni wpisuje się w nowe modele leczenia uzależnień. Ciekawe, czy zainteresuje jednak osoby uzależnione od alkoholu.
 

2014-06-17


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu