Infekcje układu moczowego

Kobiety są znacznie bardziej narażone na zakażenia dróg moczowych niż mężczyźni. Co roku na infekcje tego typu skarży się 15% pań i tylko 2% panów.

Objawy zakażenia dróg moczowych to ból podczas siusiania, uczucie pieczenia, częste oddawanie moczu i parcie na pęcherz. Może także wystąpić gorączka i bóle okolicy lędźwiowej, szczególnie w przypadku odmiedniczkowego zapalenie nerek.

Ta piekąca dolegliwość jest drugim, po grypie i przeziębieniu, powodem zgłaszania się do lekarza. Ma tendencje do nawrotów – badania wykazują, że u kobiet, które już ją przeszły, pojawia się ponownie w ciągu 6 miesięcy.

 Wywołują ją bakterie, które przedostają się przez cewkę moczową do pęcherza, a czasem nawet poprzez moczowody do nerek. Najczęściej są to bakterie E. coli.

Dlaczego kobiety są bardziej narażone? Otóż ich cewka moczowa jest po prostu krótsza niż u mężczyzn – dlatego bakterie łatwiej wnikają do układu moczowego. U obu płci podatność na zakażenie układu moczowego wzrasta z wiekiem. U panów ma to związek z przerostem gruczołu krokowego.

Na infekcje narażone są także kobiety w ciąży, osoby prowadzące aktywne życie seksualne, pacjenci z założonym cewnikiem, kobiety stosujące mechaniczne środki antykoncepcyjne (krążki dopochwowe, diafragmy) oraz diabetycy.

Nawracającym zakażeniom można zapobiegać. Ważne jest aby nie wstrzymywać moczu, bo w ten sposób zatrzymujemy bakterie w pęcherzu. Lepiej też zrezygnować z kąpieli w wannie na rzecz prysznica, który jest bardziej higieniczny. Podczas mycia pochwy oraz podcierania trzeba pamiętać by nie przenosić bakterii, unikniemy ich jeśli będzie to ruch od przodu do tyłu, a nigdy odwrotnie. Dostęp do cewki ułatwia bakteriom nieodpowiednia bielizna, zwłaszcza stringi.

Do leczenia stosuje się preparaty z żurawiną i pietruszką np. FemiseptURO, które pomagają zapobiegać infekcjom i łagodzą ich przebieg. Wyciąg z pietruszki działa moczopędnie, dzięki czemu wspomaga usuwanie bakterii z organizmu. Witamina C wzmacnia odporność i pomaga utrzymać w drogach moczowych warunki nieprzyjazne dla bakterii, gdyż zakwasza mocz.

2011-01-24


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu