Gips w tabletce Viagry

Co czwarty pacjent gabinetów seksuologicznych kupuje podrabiane leki na potencje. W najlepszym razie nie zadziałają one wcale. W najgorszym  wpłyną negatywnie na zdrowie np. wchodząc w interakcje z innymi lekami lub spowodują śmierć.

Dr Andrzej Depko z Polskiego Stowarzyszenia Medycyny Seksualnej spotykał się nieraz z pacjentami, którzy sięgali po fałszywe leki. Dzieli ich na dwie grupy. Pierwsi mówią, że leczyli się już sami, jednak leki, które stosowały nie pomogły. Z dalszej rozmowy wynika, że kupowali medykamenty w sexshopie lub na bazarze.


Pacjenci z drugiej grupy, wiedzą, co im dolega i po konsultacji proszą o konkretną receptę.  Zamiast w aptece lek wykupują jednak w Internecie i więcej już do lekarza nie przychodzą. 


Fałszowanie leków to świetny biznes. Jedna tabletka wyprodukowane w Chinach, Indiach, czy Pakistanie jest warta 1 zł. Zysk na czysto z takiej pigułki zapakowanej w Polsce to 20 -30 zł.


Dr Adam Mazurek z Narodowego Instytutu Leków, który od kilku lata bada zatrzymane przez celników fałszywki, twierdzi, że można w nich znaleźć zupełnie inne substancje niż te, które są deklarowane w składzie. Np. w jednym z opakowań viagry głównym składnikiem był gips, w innym celuloza i laktoza. Fałszywki różnią się często wyglądem, odcieniem barwy, czy brakiem napisów, które powinny być wygrawerowane na pigułce.


W nielegalnym obrocie są też leki, które nie istnieją np. Viagra dla kobiet, albo pigułki o nazwie zbliżonej do markowej np. Wagra lub Vigor. W takich zamiennikach także stwierdzono gips, zamiast substancji czynnej.


Masowo podrabiane są także tabletki na inne dolegliwości. Badacze wykryli w nich tak groźne substancje jak: cement, arszenik, nikiel, pastę do butów, farbę z zawartością ołowiu. Bardzo groźne następstwa może mieć przekroczenia właściwej ilości substancji czynnej w jednej dawce. Przez podrabiane leki na świecie zmarło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Tragiczne historie były inspiracją dla międzynarodowej kampanii Interpolu „Don’t be your own killer” (Nie bądź własnym zabójcą”), której filmiki można zobaczyć na serwisie youtube.com. Jest tu historia 56 letniego Johna, który kupił pigułki na erekcję przez Internet. Tabletki, które otrzymał zawierały substancję czynną używaną przy leczeniu cukrzycy. Spowodowała ona gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi i nieodwracalne zmiany w mózgu. John jest w stanie śpiączki. Film można zobaczyć tutaj.


Eksperci podkreślają, że głównym czynnikiem, które sprawia, że Polacy sięgają po podrabiane leki na impotencję jest nie ich cena, a wstyd. Wolą kupić je anonimowo przez Internet z dostawą do domu, niż pójść do lekarza, porozmawiać z nim o swoim problemie, a potem jeszcze iść do apteki. Tymczasem według szacunków od 50 – 90% leków kupowanych przez Internet jest fałszywych.

 

W Polsce od listopada 2010 działa strona kampanii "Porozmawiaj z lekarzem", gdzie można znaleźć więcej informacji na temat właściwego leczenia zaburzeń erekcji.

2011-01-03


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu