Drugie życie lekarstwa na wrzody

W Polsce oficjalnie nie istnieją leki do aborcji farmakologicznej, które są stosowane w szpitalach na Zachodzie. Aby wywołać poronienie w przypadku obumarcia płodu, ginekolodzy rutynowo podają kobietom leki na wrzody lub dolegliwości stawowe.

Są to leki, które wykorzystywane są także w podziemiu aborcyjnym. Mowa o dwóch medykamentach, jeden nazywa się Arthrotec i stosowany jest na dolegliwości stawowe. Drugi to Cytotec, stosowany na wrzody. Są one dostępne wyłącznie na receptę. Leki te zawierają mizoprostol, substancję, która u kobiet w ciąży wywołuje skurcze macicy, a następnie poronienie.

Według Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny kobiety w Polsce stosują te leki samodzielnie w celach poronnych od niemal 20 lat, czyli od momentu wprowadzenia w życie ustawy antyaborcyjnej. Leki te powszechnie stosowane są także w innych krajach, w których obowiązuje zakaz przerywania ciąży.

 

Natomiast w krajach gdzie przerywanie ciąży nie jest zakazane, leki stosowane do aborcji farmakologicznej zawierają bardzo podobną substancję i są podawane pod kontrolą lekarza do 9 tygodnia ciąży.

Ostatnio okazuje się, że w Polsce leki te są stosowane również przez ginekologów i to wcale nie w prywatnych gabinetach. Prof. Krzysztof Sodowski z kliniki położniczej w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej otwarcie przyznał, że od ponad 10 lat Cytotec stosuje się w szpitalach rutynowo jako środek poronny, gdy ciąża obumarła.

"Działania uboczne leków przeciw wrzodom są znane od niemal dwóch dekad. - Odkryto, że wywołują u kobiet w ciąży skurcze macicy skutkujące poronieniem. Od jakichś dziesięciu lat stosujemy je rutynowo, jeśli ciąża obumarła. Dzięki temu można uniknąć łyżeczkowania i ryzyka związanych z tym powikłań. [...] jeśli kobieta weźmie leki z internetu w domu i zacznie silnie krwawić powinna jak najprędzej zgłosić się do szpitala. Nic jej nie grozi. - Krwotoki zdarzają się także przy poronieniach samoistnych. Dlatego jeśli trafi do nas pacjentka w takim stanie, nie potrafimy rozpoznać, czy to poronienie samoistne, czy po tabletkach. Nie sposób określić, ile kobiet bierze je na własną rękę". – twierdzi prof. Sadowski.


Arthrotecu oraz Cytotecu nie należy przyjmować samodzielnie, gdyż może doprowadzić to do silnego krwotoku lub częściowego poronienia, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Inne skutki uboczne tych leków to biegunki, nudności i wymioty.


Źródło: federa.org.pl

2011-05-24


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu