Czy blizna po cesarskim cięciu może być niewidoczna?

Blizna po cesarskim cięciu pozostaje do końca życia. Nie da się jej usunąć, ale przy odpowiedniej pielęgnacji może być prawie niewidoczna.

Świeżo upieczona mama w pierwszych dniach po porodzie skupiona jest zupełnie na dziecku. Nie powinna jednak zaniedbywać siebie. Kobiety, która rodziły przez cesarskie cięcie, powinny wiedzieć, czy znajdują się w grupie ryzyka związanego z powstawaniem blizn patologicznych, takich jak przerosty i bliznowce.

 

Najbardziej oczywistym powodem związanym z wystąpieniem patologicznej blizny, jest źle wykonany szew. Jednak w ostatnich latach wraz z postępem medycyny i coraz większą ilością przeprowadzanych cesarskich cięć, takie przypadki mają miejsce dosyć rzadko. Inne czynniki ryzyka sprzyjające bliznom nieprawidłowym są związane z indywidualnymi predyspozycjami. Są to:

 

  • Ciemna karnacja skóry

Według potwierdzonych badań, częstość występowania bliznowców (inaczej keloidów, czyli blizn wypukłych, swędzących i bolesnych) u osób o ciemnej karnacji jest 15 - krotnie większa niż u osób u jasnym kolorze skóry.

  • Wiek

Może to wydawać się zaskakujące, ale to właśnie osoby poniżej 30 roku życia wykazują większą tendencję do tworzenia pogrubionych blizn, gdyż młoda skóra cechuje się większym napięciem i większą produkcją kolagenu.

  • Czynniki genetyczne

Jeśli u członków rodziny występowały nieprawidłowe blizny, ryzyko się zwiększa. Dużą rolę odgrywają też skłonności osobnicze danego organizmu. Osoby, którym pozostają blizny nawet po małym skaleczeniu, powinny szczególnie starannie zapobiegać nieprawidłowemu gojeniu się rany.

  • Zakażenie

Nie można dopuścić do zabrudzeń oraz do wdania się bakterii w pierwszym i drugim okresie gojenia, czyli wtedy, gdy powstaje skrzep - „biologiczny opatrunek", który chroni ranę przed drobnoustrojami. Efektem zakażenia po cesarskim cięciu może być pęknięcie lub rozejście się rany. Na stan ten może wskazywać ból, zgrubienie szwu, zaczerwienienie, a także wypływ płynu surowiczego lub ropnego. W takim wypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

 

Specjaliści zalecają, że jeśli kobieta po cesarskim cięciu stwierdziła u siebie któryś z powyższych czynników ryzyka, powinna podjąć działania profilaktyczne. Proces gojenia się blizny może trwać od kilku miesięcy do roku. Aby przebiegał prawidłowo warto w tym okresie stosować silikonowe plastry na blizny Sutricon, które zapobiegają tworzeniu się blizn patologicznych. – „Dzięki stosowaniu plastrów Sutricon pacjentka odczuwa mniejsze dolegliwości związane z gojeniem, takie jak świąd, ból, czy uczucie ściągnięcia skóry.” - tłumaczy Agata Chodakowska, Product Manager.


Plastry na blizny to nowość w Polsce, gdyż do tej pory panie po cesarskim cięciu stosowały głównie preparaty w formie maści oraz żeli. Na świecie silikonowe plastry na blizny stosowane są od ponad 30 lat.


Więcej informacji o bliznach znajdziesz na portalupolka intymnie.pl
 

2011-06-29


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu