Co nastolatki wiedzą o seksie

Poziom wiedzy na temat dojrzewania, seksualności i antykoncepcji u nastolatków jest zatrważająco niski – alarmuje Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”.

Zdaniem organizacji jest to spowodowane przede wszystkim brakiem dostępu do edukacji seksualnej w szkołach. Druga przyczyna to tabu, jakim jest temat seksu w wielu domach.

Wygląda na to, że „Wychowanie do życia w rodzinie” to przedmiot nie realizowany wcale lub w niewłaściwy sposób. Według obowiązujących przepisów, takie lekcje powinny być przeprowadzone w klasach V i VI w szkołach podstawowych oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w wymiarze 14 godzin rocznie.  Po 5 godzin powinno odbywać się z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców.


Brak obiektywnej wiedzy


Grupa Ponton zapytała uczniów o to, jak wygląda edukacja seksualna w ich szkołach. Mimo małego nagłośnienia akcji, uczniowie przysłali ponad 600 odpowiedzi. Wynika z nich, że połowa uczniów w ogóle nie miała lekcji wychowania do życia  rodzinie, pozostali najwięcej takich lekcji mieli w szkole podstawowej, mniej w gimnazjum, a najmniej w liceum.

Uczniowie pisali, że często osoby, które prowadzą zajęcia są niekompetentne i przekazują swoje poglądy zamiast obiektywnej wiedzy. Ten fakt, nie powinien dziwić skoro najczęściej zajęcia prowadzą nie wykwalifikowani w tej dziedzinie pedagodzy, a księża, katechetki, nauczyciele innych przedmiotów: języka polskiego, WOS-u, biologii, WF-u, informatyki, muzyki, a nawet bibliotekarki. Bywa i tak, że cała edukacja seksualna sprowadza się do godzinnej wizyty pań reprezentujących firmę produkującą podpaski.

 

"Prezerwatywa powoduje impotencję"


Uczniowie zwracają uwagę, że osoby prowadzące często przekazują stereotypy dotyczące ról płciowych, a także nieprawdziwe informacje na temat antykoncepcji. Na lekcjach usłyszeli m.in., że: „współżycie seksualne jest nielegalne przed ślubem”, „prezerwatywy nie są skuteczną metodą, bo kondom może tak uciskać na podstawę penisa, że spowoduje to odcięcie dopływu krwi, a to może doprowadzić do trwałej impotencji”, „na zajęciach w liceum próbowano wpoić nam, że rodzina z jednym rodzicem to rodzina patologiczna” „ Nauczycielka przedstawiła nam sztuczny podział na singli (którzy zawsze są egoistami, hedonistami), osoby w związkach i tych trzecich – przeznaczonych do życia w samotności.


Z ankiety wynika, że podczas zajęć poruszane są zagadnienia bardziej lub mniej związane z podstawą programową. Najczęściej wymieniane tematy to: budowa ciała, wiedza o dojrzewaniu, elementy wiedzy na temat higieny, informacje dotyczące seksualności, antykoncepcji (z ukierunkowaniem na naturalne metody planowania rodziny), informacje na temat ciąży, chorób przenoszonych drogą płciową, a także wiedza na temat relacji, związków i rodziny. Znacznie rzadziej porusza się tematy, takie jak asertywność i przemoc seksualna.

Tymczasem młodzież chciałaby rozmawiać także na trudne tematy takie właśnie jak przemoc seksualna, zaburzenia na tle seksualnym, aborcja, pedofilia i mniejszości seksualne, których trudno znaleźć w obecnych podręcznikach.

Źródło: Raport „Jak naprawdę wygląda edukacja seksualna w Polsce” Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”.

2011-02-17


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu