Choroby zmniejszające libido

Nie powinniśmy wstydzić się zaburzeń seksualnych, ale traktować je tak, jak inne choroby. Tylko 1/3 intymnych kłopotów wynika z psychiki lub niskiego poziomu hormonów. Większość przyczyn leży po stronie chorób, w tym tych niewykrytych.

Cukrzyca, stwardnienie rozsiane, nie leczone nadciśnienie tętnicze, choroby serca i nerek, miażdżyca, urazy rdzenia kręgowego i zabiegi chirurgiczne prostaty, to wszystko negatywnie wpływa na sprawność seksualną.

Libido mogą ostudzić także leki, zwłaszcza te zażywane w schorzeniach przewlekłych:
- leki przeciwko nadciśnieniu tętniczemu,
- leki przeciwdepresyjne,
- leki uspokajające,
- leki moczopędne
-duży wpływ mają narkotyki, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Cukrzyca może powodować zaburzenia erekcji nawet u ludzi młodych. Ocenia się, że do 50% chorych ma takie problemy. Jest to prawdopodobnie związane z tym, że cukrzyca przyspiesza rozwój miażdżycy i powoduje neuropatię (zaburzenia czucia). U kobiet cukrzyca upośledza nawilżenie pochwy, co utrudnia współżycie i może się wiązać z odczuwaniem bólu.

Miażdżyca nawet we wczesnym etapie może upośledzać czynność tętnic jamistych, które znajdują się w prąciu – w ten sposób zmniejsza się napływ krwi do ciał jamistych penisa. co uniemożliwia erekcję.

Stwardnienie rozsiane to choroba, która uszkadza nerwy. Doznania czuciowe nie wywołują więc podniecenia, co utrudnia seks kobietom, a u mężczyzn powoduje także problemy ze wzwodem.

Nie leczone nadciśnienie tętnicze: pod wpływem nadciśnienia dochodzi do zmian w naczyniach krwionośnych – tracą one swoją elastyczność, stają się sztywne i krew ma utrudniony przepływ. Dotyczy to również naczyń prącia.

Choroby serca i nerek: jeśli serce jest niewydolne krew nie jest pompowana z odpowiednią siłą do narządów, dlatego mogą powstawać zaburzenia wzwodu.

Urazy rdzenia kręgowego: jeśli uszkodzone jest połączenie między mózgiem, a resztą ciała, dochodzi nie tylko do uszkodzenia nerwów ruchowych, ale i czuciowych.Pieszczoty nie wywołują podniecenia, co wpływa u mężczyzn na brak erekcji.

Zabiegi chirurgiczne prostaty:
mogą powodować wiele różnych dolegliwości np. wsteczny wytrysk nasienia, ponieważ w czasie zabiegów uszkadza się mechanizm zamykania szyjki pęcherza moczowego. Około 5% leczonych osób może mieć zaburzenia wzwodu z powodu uszkodzenia nerwów w czasie zabiegu.

Po zawale: Wielu mężczyzn cierpiących na chorobę wieńcową lub po zawale serca obawia się aktywności seksualnej. Seks w takiej sytuacji nie zawsze jest przeciwwskazany. Seksuolodzy zalecają, że aby ocenić swoją sprawność wystarczy, pochodzić po schodach. Jeśli bez zadyszki i bez zatrzymywania się mężczyzna jest w stanie wejść na drugie piętro, to może bezpiecznie uprawiać seks, gdyż nie stanowi to dla niego czynnika ryzyka.

Seksuolodzy w Polsce narzekają, ponieważ zazwyczaj są traktowani jak pogotowie ratunkowe. Pacjenci zwracają się do nich dopiero wówczas, gdy ich związek już się rozpada. Ich zdaniem pacjenci powinni zgłaszać się, gdy tylko problemy zaczynają się pojawiać. Poza tym pamiętajmy, że zaburzenia seksualne mogą być pierwszym objawem poważnych dolegliwości.

2010-12-17


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu